02 فروردين 1397

آگهی ها

55566

 

آگهی ایران خودرو

 

 یسب

 

iranshahr 35x70 newspaper ad3333

KHALIJ FARS

3

32

AGAHI fajr27








 

حاشیه نشینی گوشواره ای ناموزون بر گوش شهرها

حاشیه نشینی گوشواره ای ناموزون بر گوش شهرهاحاشیه نشینی به عنوان چالش جدی، برخی از شهرهای سیستان و بلوچستان به ویژه زاهدان، زابل، ایرانشهر و چابهار را درگیر کرده به گونه ای که سرمنشا معضلات و مشکلات فراوانی شده و چهره نامناسبی به شهرها داده است.
ایرنا- حاشیه نشینی به نوعی از زندگی شهری گفته می شود که در آن تعدادی خانوار در حومه و حاشیه های نزدیک به شهر به صورت نامتعارف و حتی بدون توجه به ابتدایی ترین نیازهای اجتماعی اقدام به تشکیل جمعیتی شهرک نشین می کنند.
از آنجایی که حاشیه نشینی به عنوان یک معضل مهم اجتماعی منجر به ایجاد شرایط زیستی، امنیتی، اجتماعی، روانی، بهداشتی و فرهنگی نامناسبی برای ساکنان می شود توجه به آن بسیار اهمیت دارد.
به گفته کارشناسان به نظر می رسد در سیستان و بلوچستان عوامل مختلفی نظیر خشکسالی، پراکندگی جمعیت، زایش روستاهای جدید و برخی اختلافات قومی باعث رشد مهاجرت غیرمعقول مردم از روستاها به حاشیه شهرها شده به طوری که 22 درصد از گستره این استان را حاشیه نشینی تشکیل می دهد که عمده آن در شهرهای زاهدان، چابهار، زابل و ایرانشهر استقرار یافته است.
به گفته استاندار سیستان و بلوچستان بیش از یک پنجم جمعیت این استان در سکونتگاههای غیررسمی و حاشیه شهرها زندگی می کنند که این خود خطری بالقوه و نهادینه در حوزه های مختلف زندگی اجتماعی در روستاها و شهرهای استان است.
علی اوسط هاشمی افزود: خشکسالی، پراکندگی جمعیت و زایش روستاهای جدید از جمله عواملی هستند که در سیستان و بلوچستان سبب رشد مهاجرت غیرمعقول مردم شده است.
وی نظارت کامل بر ساخت و سازها، توجه به روستا محوری، تشکیل و فعالیت پلیس ساختمان و ایجاد ظرفیت مناسب برای توسعه اشتغال در هر منطقه را از عوامل مهم کاهش دهنده میزان حاشینه نشینی در سیستان وبلوچستان ذکر کرد.
وی تاکید کرد: طرح ساماندهی حاشیه نشینی در شهرهای زاهدان، زابل، چابهار و ایرانشهر در حال اجراست که برای تسریع و تسهیل در کارها انتخاب مشاور واحدی برای این چهار شهرستان ضروری است.
استاندار سیستان و بلوچستان اظهار داشت: اجرای صحیح و موفق طرح ساماندهی حاشیه نشینی نیازمند مشارکت آحاد مردم است و باید این مهم به جد مورد توجه قرار گیرد تا موفقیت حاصل شود.
هاشمی تاکید کرد: در اجرای طرح ساماندهی مناطق حاشیه ای شهرهای سیستان و بلوچستان مکانیزم های تشویقی برای مردم نیز در نظرگرفته شود تا این طرح در بین آحاد جامعه نفوذ پیدا کند.
وی افزود: کار ساماندهی حاشیه نشینی کاملا اجتماعی است نه خدماتی، به همین سبب باید مردم در آن مشارکت جدی داشته باشند.
وی تصریح کرد: برای اجرای طرح ساماندهی حاشیه نشینی، ارزیابی های لازم باید از سوی فرمانداری های شهرستانهای استان انجام شود تا بتوانیم با کار کارشناسی این طرح را عملیاتی کنیم.
وی گفت: 51 درصد جمعیت سیستان و بلوچستان در روستاهها سکونت دارند که برای جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهرها باید روستاها از امکانات لازم برخوردار شوند.
هاشمی تصریح کرد: اگر واقعیت های تلخ موجود در استان مورد ارزیابی قرار نگیرد حاشیه نشینی در شهرها بیشتر می شود که باید در این زمینه راهکار مناسب ارایه شود.
استاندار با بیان اینکه از چهار شهر زابل، زاهدان، چابهار و ایرانشهر با جمعیت حدود سه میلیون نفر، یک میلیون و 82 نفر حاشیه نشینند که از این تعداد 327 هزار نفر تنها در حاشیه زاهدان سکونت دارند، گفت: برای جلوگیری از حاشیه نشینی در استان باید نگاهها عمیق و بلند و برای 10 سال آینده نیز برنامه مدون وجود داشته باشد.
معاون توسعه امور آموزشی و فرهنگی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور در سفر چند ماه پیش به سیستان و بلوچستان گفت: حاشیه نشینی امروزه به یک پدیده جهانی تبدیل شده و مختص به یک استان یا کشور خاص نیست و مهمترین علت آن گروه های فقیر و روستایی هستند که به شهرها روی می آورند.
محمدرضا واعظ مهدی تاکید کرد: سند حاشیه نشینی باید در سیستان و بلوچستان تدوین شود تا بتوان از تمام ظرفیت ها برای رفع این معضل استفاده کرد.
یکی از نهادهای فعال در زمینه ساماندهی حاشیه نشینی اداره کل راه و شهرسازی است که در سالهای اخیر توجه به این مهم را در دستور کار خود قرار داده است.
مدیر کل راه و شهرسازی سیستان و بلوچستان به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: زاهدان، چابهار، زابل و ایرانشهر با گستره چهار هزار و 25 هکتار محدوده شناسایی شده سکونتگاه های غیر رسمی استان را تشکیل می دهند.
مسعود مالکی با بیان اینکه زاهدان بیشترین مساحت سکونتگاههای غیر رسمی استان را به خود اختصاص داده است گفت: هزار و 260 هکتار از مساحت این شهرستان را حاشیه شهر تشکیل داده است.
وی افزود: بعد از زاهدان، هزار و 127 هکتار از گستره ایرانشهر ، 872 هکتار از مساحت چابهار و 766 هکتار از گستره زابل به سکونتگاه های غیر رسمی اختصاص دارد.
وی خاطر نشان کرد: برای رفع مشکلات سکونتگاه های غیر رسمی در زاهدان برخی پروژه های پیشنهادی اولویت دار مدنظر قرار گرفته که از جمله آنها می توان به ادامه مسیل شیرآباد به طول2،7 کیلومتر، احداث مرکز تفریحی- گردشگری کوهستان پارک در شمال شهر و احداث کمربند شهری برای جلوگیری از توسعه حاشیه نشینی اشاره کرد.
معاون سیاسی اجتماعی استاندار سیستان و بلوچستان نیز با تاکید بر تقویت و تحکیم همکاری های بین بخشی به منظور حل معضلات حاشیه نشینی، گفت: حل مسایل و مشکلات حاشیه شهرها منوط به همکاری بین بخشی و مداخله جدی تمامی دستگاه های دست اندرکار است.
علی اصغر جمشید نژاد با اشاره به معضلات ناشی از پدیده حاشیه نشینی، خواستار مداخله سازمان های مردم نهاد در برنامه ریزی ها و اقدامات اجرایی در حوزه ساماندهی حاشیه شهرها شد.
وی بیکاری را بزرگترین چالش پیش روی افراد ساکن در مناطق حاشیه و سکونت گاههای غیرمجاز شهرها ذکر کرد و گفت: حاشیه نشینی از چالش های اصلی در مسیر رشد و توسعه پایدار است که برای رفع آن باید حرفه آموزی را گسترش داد زیرا حرفه آموزی و به دنبال آن رفع مشکل بیکاری سبب کاهش مناطق حاشیه نشین شهرها می شود.
وی خاطر نشان کرد: حاشیه نشینی پدیده ای است که عوامل اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و دیگر عوامل در پیدایش آن نقش دارند از این رو رفع آن نیازمند همکاری دستگاه های مختلف است.

5

slides

گزارش

حاشیه نشینی گوشواره ای ناموزون بر گوش شهرها

IMAGE حاشیه نشینی به عنوان چالش جدی، برخی از شهرهای سیستان و بلوچستان به ویژه زاهدان، زابل، ایرانشهر و چابهار را...
ادامه مطلب...

دخانیات شایع‌ترین عامل مرگ قابل پیشگیری در جهان است

IMAGE رییس بیست و هفتمین كنگره جامعه پزشكان متخصص داخلی گفت: 30 درصد از مرگ‌های ناشی از سرطان، 90 درصد سرطان‌های ریه،...
ادامه مطلب...

روشن شدن مشعل گاز در شهر زاهدان با حضور رئیس جمهور در 10 اسفند

IMAGE علی اوسط هاشمی، استاندار سیستان و بلوچستان از روشن شدن مشعل گاز در شهر زاهدان با حضور رئیس جمهور در 10 اسفند...
ادامه مطلب...

جدیدترین اخبار

گزارش تصويري