05 اسفند 1396

آگهی ها

55566

 

آگهی ایران خودرو

 

 یسب

 

iranshahr 35x70 newspaper ad3333

KHALIJ FARS

3

32

AGAHI fajr27
 

كودتا (coup)

 

كودتا به معني تسلط و قبضه كردن قدرت با اتكا به زور و به صورت غير قانوني است و معمولا هر از گاهي در گوشه و كنار دنيا و غالبا در كشور هاي جهان سوم كه روند سياسي آنها فاقد پيشينه دموكراسي مي باشد اتفاق مي افتد و به اين ترتيب روش استيلاي غير قانوني برحكومت در كشورهاي عقب افتاده و ديكتاتوري مي باشد.امادر كشورهاي توسعه يافته كه روش جابجايي قدرت بصورت دموكراسي و برحسب نتايج انتخابات مي باشد و اين موضوع در آنها نهادينه شده است سالهاست كه پديده كودتا از اين نوع كشورها رخت بربسته است. و چه بسا كه كودتا در اين كشورها پديده تمسخر آميزي جلوه كند . اما در كشورهاي جهان سوم هنوز به عنوان ابزاري براي تصرف قدرت مي باشد . اخيرا در كشور تركيه كه سالها نظاميان  بر آنها تسلط داشته اند كودتاي صورت پذيرفته كه با واكنش شديد مردم در صيانت از دموكراسي و آزادي مواجه شد ، برخورد مردم تركيه با كودتا گران نشان داد كه دوره  سبك تسلط بر قدرت با اتكا به ابزار نظامي رخت بربسته است.ناگفته  نماند برحسب تصادف دو همسايه شرق و غرب ما همواره شاهد كودتا هايي بوده اند  و رژيم هاي آنها با استفاده از اين پديده به قدرت رسيده و با كودتاي ديگر از قدرت ساقط شده اند. عواقب كودتا ها معمولا خونين هستند و خصومت را در بيمردم رواج ميدهند . رفتار مردم تركيه ثابت كرد كه اين مردم از مرز پذيرش كودتا براي تسخير حكومت عبور كرده اند و ديگر دولت و مردم پذيرش چنين رفتارهايي را در جامعه اي كه دموكراسي در آن نهادينه شده است ندارند ، اين موضوع رويكرد جديد و مباركي است كه مردم منطقه به آن مي نگرند.

اميد است كه تجربه اتفاق افتاده در تركيه در آينده هم بتواند به توسعه دموكراسي در آن كشور و ساير نقاط جهان سوم گردد . شكل  ديگرتغيير حكومت ها فروپاشي (crash    ) است كه در اتحاد جماهير شوروي سابق اتفاق افتاده  و بدين ترتيب حكومت رويايي كمونيست در قالب بلوك شرق از بين رفت. تغيير ديگر در حكومت ها انقلاب       (revolution    )است كه برخاسته از اراده مردم است كه با حركت هاي اجتماعي و مبارزه عمومي و نيز سرپيچي مدني در جهان اتفاق مي افتد و سيستم هاي حكومتي ديكتاتوري خود كامه را ساقط مي كند كه نمونه اين نوع تغيير ، انقلاب اسلامي ايران به رهبري ، آيت ا... خميني (ره) رهبر فقيد انقلاب اسلامي مي باشد.

كودتا به معني تسلط و قبضه كردن قدرت با اتكا به زور و به صورت غير قانوني است و معمولا هر از گاهي در گوشه و كنار دنيا و غالبا در كشور هاي جهان سوم كه روند سياسي آنها فاقد پيشينه دموكراسي مي باشد اتفاق مي افتد و به اين ترتيب روش استيلاي غير قانوني برحكومت در كشورهاي عقب افتاده و ديكتاتوري مي باشد.امادر كشورهاي توسعه يافته كه روش جابجايي قدرت بصورت دموكراسي و برحسب نتايج انتخابات مي باشد و اين موضوع در آنها نهادينه شده است سالهاست كه پديده كودتا از اين نوع كشورها رخت بربسته است. و چه بسا كه كودتا در اين كشورها پديده تمسخر آميزي جلوه كند . اما در كشورهاي جهان سوم هنوز به عنوان ابزاري براي تصرف قدرت مي باشد . اخيرا در كشور تركيه كه سالها نظاميان  بر آنها تسلط داشته اند كودتاي صورت پذيرفته كه با واكنش شديد مردم در صيانت از دموكراسي و آزادي مواجه شد ، برخورد مردم تركيه با كودتا گران نشان داد كه دوره  سبك تسلط بر قدرت با اتكا به ابزار نظامي رخت بربسته است.ناگفته  نماند برحسب تصادف دو همسايه شرق و غرب ما همواره شاهد كودتا هايي بوده اند  و رژيم هاي آنها با استفاده از اين پديده به قدرت رسيده و با كودتاي ديگر از قدرت ساقط شده اند. عواقب كودتا ها معمولا خونين هستند و خصومت را در بين مردم رواج ميدهند . رفتار مردم تركيه ثابت كرد كه اين مردم از مرز پذيرش كودتا براي تسخير حكومت عبور كرده اند و ديگر دولت و مردم پذيرش چنين رفتارهايي را در جامعه اي كه دموكراسي در آن نهادينه شده است ندارند ، اين موضوع رويكرد جديد و مباركي است كه مردم منطقه به آن مي نگرند.

اميد است كه تجربه اتفاق افتاده در تركيه در آينده هم بتواند به توسعه دموكراسي در آن كشور و ساير نقاط جهان سوم گردد . شكل  ديگرتغيير حكومت ها فروپاشي (crash) است كه در اتحاد جماهير شوروي سابق اتفاق افتاده  و بدين ترتيب حكومت رويايي كمونيست در قالب بلوك شرق از بين رفت. تغيير ديگر در حكومت ها انقلاب       (revolution)است كه برخاسته از اراده مردم است كه با حركت هاي اجتماعي و مبارزه عمومي و نيز سرپيچي مدني در جهان اتفاق مي افتد و سيستم هاي حكومتي ديكتاتوري خود كامه را ساقط مي كند كه نمونه اين نوع تغيير ، انقلاب اسلامي ايران به رهبري ، آيت ا... خميني (ره) رهبر فقيد انقلاب اسلامي مي باشد.

5

slides

گزارش

حاشیه نشینی گوشواره ای ناموزون بر گوش شهرها

IMAGE حاشیه نشینی به عنوان چالش جدی، برخی از شهرهای سیستان و بلوچستان به ویژه زاهدان، زابل، ایرانشهر و چابهار را...
ادامه مطلب...

دخانیات شایع‌ترین عامل مرگ قابل پیشگیری در جهان است

IMAGE رییس بیست و هفتمین كنگره جامعه پزشكان متخصص داخلی گفت: 30 درصد از مرگ‌های ناشی از سرطان، 90 درصد سرطان‌های ریه،...
ادامه مطلب...

روشن شدن مشعل گاز در شهر زاهدان با حضور رئیس جمهور در 10 اسفند

IMAGE علی اوسط هاشمی، استاندار سیستان و بلوچستان از روشن شدن مشعل گاز در شهر زاهدان با حضور رئیس جمهور در 10 اسفند...
ادامه مطلب...

جدیدترین اخبار

گزارش تصويري