05 اسفند 1396

آگهی ها

55566

 

آگهی ایران خودرو

 

 یسب

 

iranshahr 35x70 newspaper ad3333

KHALIJ FARS

3

32

AGAHI fajr27
 

تمرین هوازی (آیروبیک)

Picture 032 Copy thumb101تمرین هوازی تمرینی که ضربان قلب را بالا می برد. وضعیت قلب و شش ها را بهبود می بخشد و چربی ها را می سوزاند- بخش مهمی از سلامتی و آمادگی جسمانی است.
تمرین هوازی چیست؟
تمرین هوازی یا کاردیو پایه و اساس هر برنامه ی آمادگی جسمانی است. این نوع تمرین قلب و شش ها را به فعالیت وا می دارد و کمک می کند تا آمادگی جسمانی تان تقویت شود و همچنین فواید بی شماری از افزایش سطح انرژی و تقویت توانایی در تمرکز گرفته تا کاهش خطر بیماری قلبی را در بر دارد. وقتی تمرین می کنید همان طوری که سوخت ماشین با افزایش سرعت آن زیاد می شود شما هم نیاز بدن به اکسیژن را افزایش می دهید. هر فعالیتی که سبب شود ضربان قلب تندتر زده و کار قلب سخت تر شود مثل دویدن، پیاده روی سریع، قایق رانی، دوچرخه سواری، اسکی، شنا و اسکیت تمرین هوازی نام دارد.
تمرین هوازی چگونه انجام می شود؟
اکسیژنی که شش ها از هوا می گیرند به منزله ی سوخت بدن است. وقتی به صورت هوازی تمرین می کنید سرعت استفاده اکسیژن را افزایش می دهید و وقتی در محدوده ای انرژی تان را به طور موثر می سوزانید در حقیقت دارید در نقطه هدفتان کار می کنید.
چرا آمادگی جسمانی این قدر اهمیت دارد؟
قلب عضله ای است چون سایر عضلات که به تمرین پاسخ می دهد، قلب قدرت سازگاری دارد. هنگامی که تمرین می کنید سرخرگ ها و مویرگ ها گشاد می شوند و این کار جریان گردش خون را تقویت می کند. اگر به طور منظم تمرین کنید فواید دراز مدت آن شامل کاهش فشار خون بالا، کاهش خطر حمله (سکته) قلبی و بهبود ناراحتی های گردش خون مثل سرد بودن دست ها و پاهاست. وقتی سطح آمادگی هوازی تان بهتر می شود عضلات بین دنده ای، عضلاتی که بین دنده ها فراگرفته اند قوی تر می شوند و در نتیجه کارایی شش ها بالاتر می رود. وقتی تنفس می کنید از درصد کوچکی از ظرفیت شش هایتان استفاده می کنید، ولی تمرین هوازی منظم کمک به افزایش این درصد می کند. تمرین هوازی کالری می سوزاند به عبارتی همین چربی ها را می سوزاند. بدن حتی در حالت استراحت چربی و ذخایر قندی را به عنوان منابع انرژی می سوزاند. وقتی به تمرین هوازی می پردازید بدن از منابع انرژی موجود خود یعنی ذخایر قندی در خون و عضلات (گلیکوژن) و ذخایر چربی انرژی خود را می گیرد. تمرین هوازی علاوه بر فواید جسمانی، فواید روحی و روانی هم دارد. صرف نظر از اینکه با تمرین هوازی منظم سیستم ایمنی بدن قوی تر می شود، شکل ظاهری بدن نیز بهتر می شود. همچنین تمرینات هوازی سبب می شود اعتماد به نفس و تمرکز انسان بهتر شود و نیز کمک می کند هم بتوانیم با استرس بهتر کنار بیاییم و هم به راحتی بخوابیم. تمرین هوازی به ویژه غریزه طبیعی را در انسان بیدار می کند تا بیشتر و سریع تر فعالیت کند. تمرین برای فرد کمی زحمت دارد ولی در عوض کارکردش را بهبود می دهد.
تکنیک های تمرین هوازی
تکنیک های مختلف تمرین به روش های مختلف قلب و شش ها را به فعالیت وا می دارد و بدین شکل قدرت هوازی تقویت می شود. دو روش عمده تمرین وجود دارد: تمرین با سرعت ثابت که استقامت (قدرتی که برای دویدن طولانی بدان نیاز دارید) بدن را بالا می برد و دیگری تمرین اینتروال است که توان (قدرتی که برای باز کردن در ورزش های تیمی بدان نیاز دارید) را تقویت می کند.
تمرینات هوازی به عنوان بخشی از برنامه تمرینی کمردرد
تمرین هوازی به تقویت قلب و شش ها کمک می کند در این تمرینات عضلات بزرگ حرکت مداوم دارند در نتیجه تنفس عمیق تر شده و قلب برای پمپاژ خون شدید تر می زند. اضافه وزن و چاقی یکی از دلایل عمده کمر درد محسوب می شود. بنابراین کاهش وزن با استفاده از برنامه های غذایی و همچنین ورزش یکی از اهداف برنامه های مختلف درمانی محسوب می شود. وزن اضافی فشار زیادی را بر روی ستون مهره ها وارد می سازد. یک سبک زندگی فعالانه، رژیم غذایی متعادل و کنترل استرس می تواند نه تنها سلامت کمر بلکه بهبود کیفیت زندگی را به دنبال داشته باشد. تمرین هوازی بهینه برای سوزاندن چربی و کاهش وزن بدن به سطح آمادگی افراد بستگی دارد. برای افراد با آمادگی پایین پیاده روی و شنا مناسب ترند. افراد با آگاهی متوسط و بالا می توانند از تمریناتی چون قایق رانی، شنا و دویدن در مدت زمان طولانی استفاده کنند. برخی تمرینات هوازی مناسب دارای شدت بالایی هستند و گزینه مناسب برای چربی سوزی محسوب نمی شوند به خصوص هنگامی که افراد شرکت کننده غیر فعال بوده و آمادگی بدنی پایینی داشته باشند. چندین نوع تمرین هوازی کم شدت که انجام منظم آنان برای بهبود کمر درد و افزایش آمادگی بدن مفیدند وجود دارند. در زیر سه مورد از آنان را به صورت مختصر توضیح می دهیم.
پیاده روی: به طور کلی پیاده روی برای کمر درد بسیار آرام بخش است و مقدار آن به میزان آمادگی بدن و سن افراد بستگی دارد.
دوچرخه سواری: انجام این روش مستلزم داشتن دوچرخه های مناسبی است که فشار مضاعفی را بر کمر وارد نمی کند.
آب درمانی: تمرین در آب به دلیل کاهش وزنی که ایجاد می کند فشار را بر روی کمر و مفاصل بدن کاهش می دهد.

5

slides

گزارش

حاشیه نشینی گوشواره ای ناموزون بر گوش شهرها

IMAGE حاشیه نشینی به عنوان چالش جدی، برخی از شهرهای سیستان و بلوچستان به ویژه زاهدان، زابل، ایرانشهر و چابهار را...
ادامه مطلب...

دخانیات شایع‌ترین عامل مرگ قابل پیشگیری در جهان است

IMAGE رییس بیست و هفتمین كنگره جامعه پزشكان متخصص داخلی گفت: 30 درصد از مرگ‌های ناشی از سرطان، 90 درصد سرطان‌های ریه،...
ادامه مطلب...

روشن شدن مشعل گاز در شهر زاهدان با حضور رئیس جمهور در 10 اسفند

IMAGE علی اوسط هاشمی، استاندار سیستان و بلوچستان از روشن شدن مشعل گاز در شهر زاهدان با حضور رئیس جمهور در 10 اسفند...
ادامه مطلب...

جدیدترین اخبار

گزارش تصويري