05 اسفند 1396

آگهی ها

55566

 

آگهی ایران خودرو

 

 یسب

 

iranshahr 35x70 newspaper ad3333

KHALIJ FARS

3

32

AGAHI fajr27
 

تحلیل توسعه کارآفرینی زنان سفالگر کلپورگان

سفالگری، سابقه طولانی و درخشان در تاریخ ایران دارد. در دنیای پر شتاب امروزی سفال و صنایع‌دستی یکی از ارکان رشد و توسعه کارآفرینی به‌خصوص کارآفرینی زنان می‌باشد و آموزش‌ کارآفرینی زنان، نقش مهمی در دنیای امروزی بازی می‌کند. كارآفرين كسي است كه نوآوري خاص داشته باشد. اين نوآوري مي‌تواند در ارائه يك محصول جديد، ارائه يك خدمت جديد، در طراحي يك فرآيند نوين و يا نوآوري در رضايت مشتري و غیره باشد. استان سیستان و بلوچستان، با اینکه دارای جمعيتي هوشمند و مستعد و برخوردار از منابع طبيعي فراوان است؛ از نظر تولید، درآمد و رفاه در سطح بسیار پایينی می‌باشد و شمار قابل‌توجهی از نيروهاي جوان و حتي تحصیل‌کرده از امكان اشتغال بی‌بهره‌اند. ازاین‌رو، «توسعه كارآفريني» رويكردي بسيار ضروري براي استان می‌باشد. توسعه کارآفرینی زنان آن‌هم در شرایط کنونی، که ایجاد فرصت‌های شغلی برای انبوه بیکاران کشور به‌ویژه فارغ‌ التحصیلان بیکار، یکی از مهم‌ترین دغدغه‌ی سیاست‌گزاران و تصمیم گیران کلان کشور است و عدم توجه راهبردی و استراتژیک به صنعت سفال و توسعه کارآفرینی در منطقه کلپورگان باعث گردیده تا مطالعاتی در این خصوص انجام نشود و این یک چالش‌ جدی است که بایستی موردتوجه قرار گیرد.
كلپورگان در قسمت جنوب شرقي بلوچستان، نزديكي مرز پاكستان و در 390 كيلومتري جنوب زاهدان و 25 کیلومتری سراوان واقع است و يكي از روستاهاي سراوان محسوب می‌گردد. كلپورگان در حاشيه‌ي ريگستان بزرگ دشت لوت واقع‌شده است. كشاورزي، خرما، تجارت، سوزن‌دوزي و سفالگری كار رايج مردم در اين روستا محسوب مي‌شوند. دركلپورگان اين زنان هستند كه سفال مي‌سازند بنابراين مردان هرگز اين كار را انجام نمي‌دهند. درصورتی‌که در ديگر مناطق ايران سفالگران مرد هستند. زنان کارآفرین بلوچ كه در كلپورگان به فعاليت مشغول‌اند هزاران سال است شاهكار هنر پارینه‌سنگی خود را حفظ كرده و با تمام مشكلات زندگي حس هنرمندانه باطن خود را پرورش مي‌دهند. شاید ازنظر اقتصادی و تأمین معاش تولید سفال سنتی كلپورگان در عصر جدید مقرون به‌صرفه نباشد. اما رها كردن این هنر غنی و زیبا به معنای تخریب تمدنی چند هزارساله است. آنچه كه به این هنر اهمیت ویژه‌ای بخشیده، عدم تغییر روش‌های ساخت آن در طی یك دوره‌ای طولانی می‌باشد. در صورتیکه سفال كلپورگان در بازارهای جهانی و داخلی به‌طور اصولی بازاریابی شود، شاید بتوان به‌صورت یك منبع درآمد ارزی و اشتغال‌زا برای اهالی بومی ‌منطقه روی آن حساب كرد.     اگر بگذاریم‌ دانش‌ و مهارت‌ زنان‌ کلپورگان‌ با سر آمدن‌ زندگی‌شان‌ زایل‌ شود، مسلماً بقیه‌ ما نیز  یک‌ جزء لازم‌ فرهنگ‌ را از دست‌ خواهیم‌ داد. ممکن‌ است‌ سفالگری‌ آنان‌ طبق‌ تقاضای‌ روز  نباشد؛ اما این‌ برای‌ آنان‌ و نوع‌ انسانی‌ حائز اهمیت‌ است. اطلاعاتی‌ که‌ آن‌ها هنوز در دست¬ها و  مغزهایشان‌ دارند نباید محو شود.
با¬ توجه به این خصوصیات می‌توان نسبت به سیاست‌های اتخاذ شده برای سفال كلپورگان تجدیدنظر كرد و با توجه بیشتر به ابعاد فرهنگی سنتی و توریستی و خدمات سیاحتی و درآمدزایی و نیز توجه راهبردی می‌توان بیشترین سرمایه‌گذاری را در زمینه سیاحتی كردن منطقه انجام داد تا برای سفال كلپورگان در اقتصاد منطقه و همچنین در هنرهای سنتی و قدیمی ‌در ایران و جهان جایگاهی مناسب پیدا كرد و این میسر نخواهد شد مگر با توجه بیشتر نهادها و سازمان‌های دولتی برای غنی كردن و حفظ و شناسایی آن از طریق فروشگاه¬ها و نمایشگاه‌های داخلی و بین‌المللی. کارآفرینی زنان بلوچ را می¬توان در سفال تولیدی منطقه کلپورگان که نشان‌دهنده تداوم حیات شش ‌هزارساله‌ی نوعی سفال پیش ‌از تاریخ در ایران است، مشاهده کرد. در روستای کلپورگان که ساخت سفال در آن به‌صورت  ابتدایی و صرفا با دست به روش لوله‌ای بدون لعاب و با نقوش سیاه‌رنگ توسط زنان کارآفرین بلوچ  انجام می‌پذیرد، يك سنگ بزرگ قرمز، سه سنگ كوچك، یک‌کاسه آب و یک‌تخته چوب كوچك، ابزار كار زنان هنرمند بلوچ در این کارگاه است كه سال¬ها است سعي در حفظ سنت پيشينيان خود دارند تا خاك را به كيمياي تاريخ تبدیل كنند. توليدات سفال‌های كلپورگان شباهت زيادي به سفال‌های به‌دست‌آمده از حفاری‌های مناطق باستاني در هزاره سوم پيش از ميلاد سيستان و بلوچستان، كرمان، گيلان و مناطقي از كشورهايي چون هند و ژاپن دارد. نکته قابل‌توجه این است که باید تأسیس موزه زنده سفالگری کلپورگان را گامی اولیه در توسعه سفالگری و توسعه کارآفرینی زنان این منطقه قلمداد کرد بی‌شک قدم‌های مؤثرتر با حضور زنان سفالگر این منطقه برداشته خواهد شد.

5

slides

گزارش

حاشیه نشینی گوشواره ای ناموزون بر گوش شهرها

IMAGE حاشیه نشینی به عنوان چالش جدی، برخی از شهرهای سیستان و بلوچستان به ویژه زاهدان، زابل، ایرانشهر و چابهار را...
ادامه مطلب...

دخانیات شایع‌ترین عامل مرگ قابل پیشگیری در جهان است

IMAGE رییس بیست و هفتمین كنگره جامعه پزشكان متخصص داخلی گفت: 30 درصد از مرگ‌های ناشی از سرطان، 90 درصد سرطان‌های ریه،...
ادامه مطلب...

روشن شدن مشعل گاز در شهر زاهدان با حضور رئیس جمهور در 10 اسفند

IMAGE علی اوسط هاشمی، استاندار سیستان و بلوچستان از روشن شدن مشعل گاز در شهر زاهدان با حضور رئیس جمهور در 10 اسفند...
ادامه مطلب...

جدیدترین اخبار

گزارش تصويري